Православные храмы

Храм великомученицы Варвары (в поликлинике на Березняках)

На Подоле, на Покровской улице, была церковь вмц. Варвары. Она…

Храм великомученицы Варвары (в городской онкобольнице)

В сентябре 2001 г. больничное отделение реабилитации было…

Храм иконы Божией Матери «Виленская-Остробрамская» (в больнице водников)

История прихода берет свое начало в 2002 году, когда по благословению…
Публикации

Киноэтюд об одном киевском храме

29 сентября в киевском Свято-Владимирском духовно-просветительском центре…

Святой апостол Иаков — первый Иерусалимский епископ

Первый предстоятель Иерусалимской Церкви, апостол Иаков, именуется братом…

Врата спасения нашего

День Благовещения Пресвятой Богородицы мы празднуем 25 марта/7 апреля. Это…

Паломництво до Святої Землі

Чи є в світі ще інша така земля, з якою було б пов’язано стільки дорогих для людського серця спогадів? Священна історія Старого і Нового Завітів, все святоотецьке насліддя і навіть церковне богослужіння є невід’ємними від Землі, яка явила світу Спасителя.

Тут кульмінація історії людства, тому що звідси походить наше спасіння і примирення з Богом хресною смертю і Триденним Воскресінням Господа і Бога нашого Іісуса Христа. Сюди, на Святу Землю, де Син Божий явився у плоті, де кожен камінчик, кожна стежина є мовчазними і одночасно красномовними свідками його євангельської проповіді, звернені погляди кожної християнської душі, сповненої любові до Бога.

Впродовж двох тисячоліть Віфлеємські яслі, Голгофа і Живоносний Гроб Господній залишаються дорогоцінними для кожного християнина святинями, і древній Єрусалим, що чудесним чином відтворює євангельські події, предстає благоговійному погляду вічно новим Святим Градом, пронизаним променями Слави Воскресіння Христового.

Багато наших співвітчизників, долаючи тяготи і небезпеку, йшли до Святої Землі, щоб своїми очами побачити його великі святині, вклонитися їм, принести плоди покаяння і вознести гарячі молитви за своїх близьких.

Паломництва до Єрусалима розпочалися відразу після Хрещення Русі. До нас дійшли цікаві описи відвідин Святої Землі благочестивими нашими предками. Першим із таких свідоцтв є опис паломництва київського ігумена Варлаама, який відвідав Палестину в XI столітті та повісив срібні лампади від Київської Русі біля Гробу Господнього та у Віфлеємі. З тих пір потік паломників не припиняється і донині.

Сьогодні нашими співвітчизниками — паломниками на Святій Землі, опікується спеціально створена з цією метою в середині XIX століття Руська Духовна Місія в Єрусалимі. Проживають паломники зазвичай в Горненському жіночому монастирі або готелях Єрусалима. Під час відвідин святих місць паломників супроводжують черниці Горненського монастиря, а програма відвідин сповнена церковного духу. Головне місце в ній відводиться поклонінню святим місцям, живій літургійній практиці. Паломники приймають участь у богослужіннях на місці Різдва Христового у Віфлеємі, на Гробниці Божої Матері в Гефсиманії, в Горненському монастирі.

Однак головною подією богослужбового життя паломника — є нічна літургія на Гробі Господньому. Духовним приготуванням до неї є звершуване напередодні паломництво Хресним шляхом. Завершується Хресний шлях у Храмі Воскресіння Христового, під склепінням якого знаходиться Животворящий Гроб Господній, Божественна Голгофа, Камінь Помазання, місце Обрітення Хреста та інші святині.

На Гробі Господньому кожного року Господь являє свою милість. Сюди, на ложе Воскреслого Христа, у Велику Суботу сходить Благодатний вогонь. Він постійно підтримується, і паломники мають можливість стати причасниками цієї дивної події, запаливши від нього свічки, зібрані в пучки по 33 за кількістю років земного життя Спасителя. Тут, на тому самому місці, де являється божественне світло, віруючі виповідають саме сокровенне, що є на душі.

На Гробі Господньому кожної ночі звершується Божественна літургія. Престолом і Жертовником служить саме Тридневне ложе Спасителя. На ньому під час проскомідії виймаються частки просфори в прощення гріхів людей, яких поминають. Імена тисяч і тисяч православних звучать під склепіннями печери, осяяної світлом Воскресіння. Звучать молитви за нашу Церкву, за Богом бережену нашу українську землю, її владу і воїнство, її Боголюбивих людей, за їх достаток і благополуччя, мир і спокій, за кращу долю, якої достойний наш народ.

Окрім головної святині християнства — Храму Гробу Господнього, паломники відвідують інші святині Єрусалима та його околиць, які пов’язані з земним життям нашого Спасителя, починаючи від місця Різдва Христового і закінчуючи місцем його славного Вознесіння.

Відвідини святих місць паломниками відрізняються від звичайних туристичних поїздок своєю духовною атмосферою. У святих місцях читається Євангеліє, співаються духовні піснеспіви.

Автобусами паломники звершують поїздки в Галілею, де пройшла більша частина земного служіння Іісуса Христа.

Йдучи стопами Христовими, богомольці відправляються в іудейську пустелю, де Господь був спокушуваний дияволом; відвідують православні монастирі в пустелі, започатковані вчителями і отцями монашества. Серед них — Георгія Хозевіта, який немов ластівчине гніздо прикріпився до скелі; монастир преподобного Герасима Іорданського, відомий високими духовними подвигами цього подвижника та перебуванням у ньому преподобної Марії Єгипетської, яка, спокутуючи гріхи, відходила з нього на подвиг до безлюдної пустелі.

Головною подією паломництва до Галілеї являється занурення в води святої ріки Іордан. За традицією, йому передує велике освячення води, яке за церковним уставом звершується лише двічі на рік: у Хрещенський сочельник і в сам день свята Богоявлення. Ця вода, згідно зі словами прочитаної молитви, має “благодать звільнення, є джерелом нетління, даром освячення, розрішенням гріхів, зцілюючою недуги, всегубительством для демонів”.

Після Хрещення в цих водах від Іоанна Іісус Христос виходить на проповідь про настання Небесного Царства. Беручи початок від приходу Месії, Царство Небесне тепер відкрите кожному через духовне народження від води Хрещення і Духа Святого.

Слідуючи апостолам Петру, Якову і Іоанну, паломники піднімаються на гору Фавор, де відбулося славне Преображення Господнє. Незадовго до своїх страждань сюди разом з учнями прийшов Господь, щоб показати їм перед годиною випробувань свою Божественну славу. Тут же з Господом бесідували і вітхозавітні пророки Мойсей та Ілія. А в пам’ять про слова апостола Петра про три кущі, тобто шалаші, тут розміщено іконографічну композицію, яка зображує подію.

На пагорбах Галілеї розкинувся Назарет — місце Благовіщення. Тут Архангел Гавриїл предвозвістив Діві Марії про народження від неї Сина Божого. “Радуйся Благодатна! Господь з Тобою; благословенна ти поміж жінками”. Ці слова вперше прозвучали на місці, де постійно возноситься молитва Діві, яка стала Матір’ю Месії, що прийшов у світ. А джерело, біля якого за переданням відбулося благовіщення, б’є і понині, подаючи всім, хто приходить до нього, освячення і оновлення.

Відвідавши Кану Галілейську, де Господь на прохання своєї Пречистої Матері звершив перше чудо, перетворивши воду в вино, паломники прямують до Галілейського моря. На його берегах Господь наш Іісус Христос призвав своїх перших учнів, які стали проповідниками благої звістки про спасіння світу. Христос поселяється на березі озера в Капернаумі, який називається в Євангелії Його містом. Жителі навколишніх міст стають свідками євангельського благовісту і численних чудес Христових. На місці православного храму в Капернаумі знаходився будинок, в якому проповідував Господь, і де Він зцілив розбитого паралічем чоловіка, якого спустили друзі через розібраний дах.

На одній з навколишніх гір пролунала і знаменита Нагорна проповідь, яка возвістила світові про нові цінності життя, що йдуть від любові до ближнього і самопожертви.

Вірні нашої канонічної Української Православної Церкви мають можливість зустрічатися, спілкуватися та брати благословення у Предстоятеля Єрусалимської Православної Церкви Блаженнішого Іринея, Патріарха Святого Града Єрусалима і всієї Палестини. Блаженніший Патріарх завжди гостинно і радісно зустрічає паломників, дає своє Патріарше благословення на відвідини святих місць, поклоніння їм, та звершення богослужінь на Святій Землі. Патріарх живо цікавиться життям Української Православної Церкви, про складнощі та здобутки якої йому розповідають відвідувачі. А також він завжди передає благословення від Святого Града Єрусалима, Віфлеєма та Живоносного Гробу Господнього її вірним чадам.

 
Поиск на сайте
Календарь
ukrline.com.ua Rambler's Top100 ya.ts ya.me Mu